Chat

Chat

admin     03-09-21     Genel     Chat     60 Defa Okundu

Chat

Chat” günümüz teknolojisinde sanal ortamda kurulan “sohbet” ağının, insanların birbiriyle, genellikle yazışarak “sohbet” etmesidir. “Chat” in tdk karşılığı ise “sohbet” etmektir.

Türkiye`ye de teknolijinin internet ağının gelişimiyle, bir-çok alanda “sohbet siteleri” , büyüklü-küçüklü ortam oluşturulmuş ve “chat adına birbirinden farklı platformlar bulunmaktdır.

Günümüzde “chat” mobil uygulamardan, “sosyal medya” platformlarından, sunucu (ircd) tabanlı platformlardan, site üzerinde “resimli sohbet” ve de “kameralı chat” veya “görüntülü sohbet” gubi farklı alanlar ve varyasyonlar oluşturularak ,insanların birbiriyle etkileşim içerisinde, iletişim kurma adına kodlarla düzenlenmiş yazısal sohbetin sanal oluşumu da diyebiliriz.

Halk arasında “sohbet” olarak adlandırdığımız, yabancı kelime olan “chat” Türkiye`de sanal ortam arkadaşlık sitelerinde “chat” olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir birey bize “ne yapıyorsun?” sorusuna “chat yapıyorum.” kelimesini kullanmayız. “Sohbet, muhabbet” ediyoruz şeklinde cevap veririz.

Ülkemizde “chat yapıyorum” dediğimizde farklı bir algıda oluşmuştur. Genellikle farklı bir ortamda “chat” yapmanın yani “sohbet” etmenin, insanlar tarafından halen günümüzde farklı algılandığına ayrı bir gerçektir. Kişilerin ne yaptığını göremeyen bireyler, merakla gözlerini ona doğru dikerler ve ne yaptığını anlamaya çalışırlar. Meraklı bir toplum olma gerçeğini değiştiremeyiz. Tabii bu “merak” halinin başka alanlarda kullanmamız daha faydalı şeylere verebilseydik eğer ülke olarak çok daha farklı yerlere gelebilirdik diye düşünüyorum.

Mobil uygulamanın avantajını kullanarak, her ortamda kullandığımız bu teknolojinin, masa üstü bilgisayarlardan, “leptop” ardından da “telefon” a kadar gelişen değişen teknolojinin, “chat” ortamlarında, insanların merakını uyandıran bir gerçeklikte, insanların telefonda nerelere ne sebeple girdiğini merak edip “göz süzmesi” yle inceleriz. Bizi alakadar etmeyen, ama birçok kesime merak uyandıran, “gizemli” hallerimiz, kişi – kullanıcısını da rahatsız etmektedir. Bu tür olaylar, metroda giden bir ihtiyarin gazete okumasına eşlik eden, “yancı misafir” in haberler ilgisini çekmiş olmalı ki, gazeteyi kendine bahşedilen çikolata keyfi yapar gibi zevkle ucundan bakmaktadır. Bu tür olaylar kavga çıkmasına sebep olacak kadar derine de gidebiliyor.

“Özel hayata saygı” çerçevesi olmalıdır. Bu konu “sanal ortamda” sohbet eden yani “chat yapan” insanların özel hayatına müdahale eden platformlar da malesef yok deģil.

Özel kanalın amacı da genel – global kanallardan farklı olarak, kişilerin “chat” yaparlarken, birebir “özel” olarak kendi aralarında sohbet etmesidir ki, buna özel yöntemlerle, dısarıdan gizlice takip etmek ya da dahil olmak, etik olmadığı gibi, ayıp olunduğunu da bireyler yetiştirilirken aile-ebeveyn tarafından öğretilmelidir. Bu konu anne-babanın veyahuta eş olan bir bireyin yatak odasına kapı vurulmadan veya ansızın dalmak gibidir. Veyahutta bir gencin odasına müsade etmeden izinsiz girilmesi.

Makalemin umarım sizleri sıkmamıştır. “Chat” adı altındaki bu makalem. Saygıya da bir nevi davettir.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

  • © 2021 SohbetYeli.Net Sohbet Odaları - Tüm Hakları Saklıdır. Sohbet Chat.