MUTLULUK

MUTLULUK

admin     13-08-21     Genel     MUTLULUK     117 Defa Okundu

 

Mutluluk

Gökte aradığınız yerde bulamadığınız, bir ömür harcayıpta yaşayıp bulamadığınız “mutluluk” aklınızın bir ucunu karıştırıyor, hemde sürekli. Olması gereken “mutkuluk” nereden arandığına bağlı. “Nerede?” “Nasıl?” “Ne şekilde?” Arıyorsunuz.

Tamah ettiğimiz maddi gelirlerin “ihtiyaçlarımızı” karşılamak amacıyla sarf ettiğimiz çabanın sonucunda “mutlu” olmaya çalışırız. Kısmen de oluruz. Peki aradığımız mutluluğu bulma formülünü nasıl sağlayacağız? Aslında bugün bunu konuşmak istiyorum. Mutluluk deyince aklınıza ne geliyor? Ev, araba ya da odanın bi kenarında eskimeye yüz tutmuş koltuk yerine değistirilmek istenen “köşe takımı” mı? Veya bunun için onlarca hatta yüzlerce ürün sayabiliriz?

Acaba; biz, “mutluluk” yerine “ihtiyaç“ları karıştırıyor olabilir miyiz ? Elbetteki insanlar ihtiyac duydukları şeyi giderdiklerinde mutlu olurlar. Bizimde bahsettiğimiz “mutluluk” bu değil. “Mutlu olmak” farklı bir konu.

Mutluluk bildiğimiz gibi, duygudan ibarettir. Duyguların var olduğu alanlarda (yani gözle goremeyeceğimiz cisim nesne gibi) aradığımız nesnelerle “mutlu olma telaşına” düşüyoruz. Bu da bizi en derin kuytulara kadar götürmekte itebiliyor. Oysa ki aradığınız mutluluğun içinizde olduğunu hatırlatmama gerek yok. Aslında mutluluk insanların kendi içinde var olduğu bir duygudur. Hüzünlenmek duygu biçimi değil midir? Ya da yalnız olduğunuzu hissetmek? Hem de etrafımızda bu kadar kalabalık insan topluluğu varken. Hem de sizin ırkınızdan olan bir topluluktan bahsediyorum. Köpek dediğimiz canlarıların dahi mutsuz olduklarını var sayarsak(?) Değil mi…?

Hayvanlar doyurulduğunda memnun olurlar, sevildiklerinde ise mutlu olurlar. O zaman akla biz hayvan mıyız sorusu gelebilir. Bana göre “hayır,” bilim insanlarına göre “evet“. Eğer ev hayvanları ile sokak hayvanlarını kıyaslayacak olursak; ev hayvanlarının, sokak hayvanlarından daha farklı bir yaşamı olduğunu görebilirsiniz. Tabii ki bu durumda evde. Kedi-köpek besleyen insanlarında mutlu olduğunu da görebiliriz – hayvanlara alerjisi olan (kıl tüy aerjisini vb. Vs. saymazsak). Çünkü insanlar yalnızlıklarını paylastığı bir canlı barındırıtlar evlerinde. Buna çiçekleri de ekleyebiliriz.

Bir üst paragrafta da belirttiğim gibi sevginin olmadıği durumda mutluluğu bulmanında kolay olacağını zannetmiyorum. Sürekli bir şeylerden şikayet eden insanların “mutlu” olma ihtimalleri ne kadar doğru olur bilemiyorum. Bizlerin mutluluğu alınan, sahip olunan maddi kazancların “mutluluk” vereceğini düşünmek herhalde ahmaklık olurdu. İnsanoğlu düşündüğü zaman elde etmiş olduğu başarılardan da memnun olurlar. Elbette bundan da mutlu olacaklardır. Çünkü başarıda sevinç vardır, sevinmek bir duygu biçimidir.

Sonuç olarak, insanoğlu/insan yaşantılarının en ufak parçalarından mutluluk da bulabilmektedir. Bunun için yüzlerce sebep sayılabilir. Bir kediye su vermek, arabası bozulan bir bireye yardımcı olmak, parkta görmediğiniz bir çiçeğin üzerine basacakken fark edip basmadan kırılmamasını sağlamak. “Mutluluk” insana hayatın tarifi komik olsa da sonucu mutlulukla bitebiliyor. Hayatın neresinden baktığımıza bağlı.

En güzel MUTLULUK kendi içinizdedirm paylaştıkça çoğalır. Birilerine kin güderek, düşman olarak, kazanc sağlayarak mutlu olmaya çalışan bir insan, acaba nasıl bir piskolojiye sahiptir. Bunu da insan kendi içindeki “merhamet”ini sorgulaması gerekir diye düşünüyorum.

 

 

” Lütfen alıntı çalıntı yapmayınız. “

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

  • © 2021 SohbetYeli.Net Sohbet Odaları - Tüm Hakları Saklıdır. Sohbet Chat.